top of page

Z A P R O S Z E N I E

NA PREMIERĘ SPEKTAKLU TEATRU FABRYCZNEGO pt.

    P  O  L  I  M  E  R  Y 

niedziela 27 / 05 / 2018

godz. 19:00

OŚRODEK PROPAGANDY SZTUKI park im. H. Sienkiewicza 44

POLIMERY / Ośrodek Propagandy Sztuki, Park im. H. Sienkiewicza 44 w Łodzi

niedziela 27.05.2018r. godz. 19:00

Egzystencja człowieka jest nierozerwalnie połączona z potrzebą konfrontacji z drugim człowiekiem. Spotkanie, zgodnie z definicją, odbywa się w przestrzeni wspólnej, która będąc dobrem ogółu, jawi nam się jako obszar za którego stan nie ponosimy żadnej odpowiedzialności. Bezrefleksyjna ingerencja człowieka w jego środowisko naturalne sprawia, że skutki podejmowanych przez nas wyborów pozostają często poza nawiasem działania. Stajemy się turystami, chwilowo zamieszkującymi hotel o nazwie Ziemia. Obraz świata zostaje zniekształcony i uformowany na nowo, aby sprostać wymaganiom nastałej epoki antropocenu.

 

Jaki procent ludzkości jest świadomy istnienia wysp, dryfujących w obszarach Wielkiego Błękitu, złożonych w 99% z tworzyw sztucznych? Co zmienia bycie świadomym tego fenomenu? Czym charakteryzuje się kultura utowarowienia i jednorazowości?

 

Spektakl pt. „Polimery” został zrealizowany przez Teatr Fabryczny we współpracy z Miejską Galerią Sztuki w Łodzi, oraz Stowarzyszeniem Eikon i Kołem Naukowym IDEA. Działanie objęte jest patronatem Trash Isles, Wyspy Śmieci o trzykrotnej wielkości Francji, starającej się obecnie o pozyskanie obywateli i utworzenie oficjalnego państwa. Aktorami na scenie pozostają jednostki niezwiązane z zawodowym aktorstwem, nie obowiązuje ich prawo powtórzonego gestu, a proces twórczy i wykonawczy pozostaje niezależny od jakichkolwiek podmiotów zewnętrznych. Dzięki temu Teatr Fabryczny samodzielnie stanowi o funkcji i kierunku swoich przedstawień, zachęcając tym samym do przyjęcia postawy krytycznej w odbiorze obrazu - poprzez pracę aktorów podczas prób, do widzów - w jej ostatecznym przejawie, czyli relacji powstałego spektaklu z jego odbiorcą.

 

Zespół tworzą w 2/3 studenci filozofii z Uniwersytetu Łódzkiego; Karolina Grochowska, Michał Kowalczyk i Bartek Pokorski, ale także tegoroczna maturzystka z XIII LO w Łodzi - Anita Witczak, oraz Tomek Gumienny, debiutant na scenie i sąsiad z naprzeciwka reżyserki spektaklu – Małgorzaty Kowasz.

Nieodłącznym elementem spektaklu będzie happening poświęcony metodom upcyclingu, przetwarzania śmieci na przedmioty użytku codziennego. Działanie warsztatowe poprowadzi współzałożycielka Łódzkiej Fundacji Up-life, Ada Rybka.

bottom of page